Karabağlar-İzmir
+902322619716

Boyama Teknikleri

Boyama Teknikleri

Eviniz İçin Pratik Boya Teknikleri

Duvar boyarken kenarlardan mı başlamalıyım geniş yüzeylerden mi?
      Birleşim yerleri ve kenarları parmak rulo ya da fırça ile boyadıktan sonra büyük rulo ile geniş yüzeyleri boyayabilirsiniz. Eğer kenarlarda kestirme fırça kullandıysanız oluşan izleri geniş rulo ile hafifçe tarayarak yok edebilirsiniz. Uygulamalarınızı aynı yönde yaparsanız görüntü daha güzelleşir.
     
Odamı beyaza boyamak istiyorum. Bu odaya çok soğuk bir hava verir mi?
      Beyaz renk ışığı yansıtır, ortama ferahlık kazandırır. Parlak ve enerji verici de olabilir. Soğuk bir hava yaratabileceği gibi sıcak ortamlar da sağlayabilir. Beyazın tonları ile oynayarak istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. Doğal ışık, seçeceğiniz beyazın tonunu etkiler. Kuzeye bakan bir odada krem tonlu, güneşli bir odada gri tonlu beyaz kullanabilirsiniz.
     
En çabuk kuruyan boya hangisidir?
      Akrilik 30 dakikada kurur ve 6 saat sonrasında tekrar boyanabilir.
     
Evimi boyamak istiyorum ama bu konuda hiçbir şey bilmiyorum. Öncelikle dikkat etmem gereken konular nelerdir?
      İç cephe boyaları dış cephelere uygulamayın. Çok pürüzlü yüzeye direkt boya uygulayıp pürüzleri kapatmayı beklemeyin. Çok fazla kirlenmeye eğilimli yerlerde grenli ürünleri kullanmayın.
     
Renk psikolojisi nedir?
      Renklerin özelliklerinden dolayı farklı etkileri vardır. Örneğin, yeşil dinlendiricidir. Mavi düzenli ve rahatlatıcı bir ortam, sarı tonları canlılık ve olumlu bir ortam yaratır. Kırmızı ve turuncu tonları ortama enerji ve hareketlilik katar. Mor ve eflatun tonları asil ama uzun süreli kullanımları zordur.
     
Yeni taşınacağım evde boyanın son katını ne zaman yaptırmalıyım?
      Evin tüm işleri bitmeden yaptırmamanızda fayda var. Son kat boyadan sonra duvarlara çakılacak tablolar ya da taşınma sırasında olabilecek darbeleri rötuş ile halledebilirsiniz.
     
Bir oda için ne kadar boya gerektiğini nasıl bilebilirim?
      Duvarın genişliğini ve yüksekliğini ölçüp, duvarın alanını bulun. Kullanacağınız boyanın üzerinde 1 m2 için tüketim miktarı yazılıdır. Alan hesabınızdan ve etiket bilgisinden yararlanarak ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta etiket üzerindeki değerlerin yüzeyin gözenek ve dokusuna göre değişebileceğidir.
     
Boya yapmak için hangi fırçaları, hangi boyalar için tercih etmeliyim?
      Genelde duvarlarda rulo kullanabilirsiniz. Duvarların kesişimlerinde, kapı ve pencerelerde fırça tercih edin. Su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler için çok kısa tüylü rulolar kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *